CES 2010: Panasonics europæriske TV modeller
  
10. Januar 2010 - recordere.dk
Del på Facebook   

 
Eneste Panasonic V25 udstillet på CES. Den svarer til den europæriske V20 eller V25 model.

 

Panasonic viser de nye amerikanske TV modeller frem på CES, men fortalte os lidt mere om de kommende europæriske modeller.

Selvom de europæriske modeller endnu er omgæret af hemmelighedskræmmeri, indtil den officielle lancering om en måneds tid, så fortalte de os lidt mere om dem her på CES.

Her følger hvad vi ved lige nu.

 

Lancering herover foråret 

De nuværende serier får afløsere, som lanceres i perioden marts-juni.

Designet ligner 2010 US-modellerne, dog vil den sorte ramme ikke være dybsort mere på alle modeller, men have et skær af en rød/brun farve "nedenunder" den blanke overflade.

 

Sort som KURO

Panasonics plasma TV løftes ned til KURO niveau i sort, altså forbedres til samme niveau som Pioneers plasma. Panasonic købte patenterne fra Pioneer i juni måned sidste år, og de nye TV bygger på den teknologi. Panasonic må dog ikke bruge KURO brandet, så de kalder det "Infinite Black".

Det er dog heller ikke Pioneers display, da Panasonic også har måtte udskifte fosforen i panelerne, til en type der er mere egnet til 3D-signalernes højere krav til skærmopdateringen. Der skal vises to stk. full HD billeder ved 3D, så billedfrekvensen bliver dobbelt så høj.

 

THX

Ligesom LG, går Panasonic nu også efter THX certificeringen. I praksis betyder det, at deres TV opfylder en række krav til gengivelsen, som THX har opstillet.

Det er modellerne med NeoPDP display, der også kommer med THX logoet.

 

3D

De modeller der har NeoPDP display lanceres som 3D versioner med HDMI 1.4, til brug for 3D blu-ray mv.

Panasonic benytter 3D med aktive shutter briller. Selve brillerne er dyrere i indkøb, men resultatet er også noget bedre end med de passive briller. Det viste vores lille uformelle test herovre på CES. Vi har nok set og prøvet de første 25 stk. 3D opstillinger, og Panasonics løsninger vandt redaktionens hjerte.

Panasonics 3D står skarpere i billederne, og der er færrest "artifacts" og fnidder i bevægelser på skærmen. Det gør helhedsoplevelsen bedre, og gør også at det er til at holde ud at se på en hel film igennem.

Panasonics 3D blu-ray kommer også med HDMI 1.4.

 

USB optagelse

EU-modellerne får også USB recording. Det er muligheden for at tilslutte en USB enhed, memory stick eller harddisk, og optage ud på dem. Altså benytte at TV'et har alle de nødvendige tunere allerede (DVB-T/C MPEG-4 HD).

Formentlig med timer-optagelser også, men de nærmere specifikationer må vi afvente, da funktionen slet ikke blev vist frem herovre på CES.

 

Modeller?

Vi fik et hurtigt kig i den "hemmelige" mappe, den der viser hvad Panasonic Nordic selv ved om de kommende modeller lige nu.

Afløseren for V10 kommer enten til at hedde V20 eller V25. Faktisk viste Panasonic V25 modellen frem på CES, og den udstillede model er stort set identisk med den V20/V25 vi får herhjemme. Lige bortset fra rammen, der på den udstillede model var blank sort, uden det omtalte rødbrune farvespil.

G10 og X10 får også afløsere, som kommer til at hedde G20 og X20. Topmodel Z serien må dog vente, den får først sin afløser engang til efteråret.

Udover plasma TV kommer der også LCD-LED til, altså LCD TV med LED bagbelysning, så Panasonic fremover dyrker alle 3 gængse typer: LCD, LCD-LED og plasma.

Panasonics europæriske 2010 modeller præsenteres d. 15. februar.

 

Del på Facebook
  

Se også:
  • Panasonic plasma taber sort   (5. februar 2010)
    Panasonic indrømmer: Plasma TV taber sort niveau over tid, men nogle Panasonic TV mere end andre.
 ANNONCE:
 Seneste kommentarer
  • thumb
    JJ
    17-01-2010 11:09
    Det ville have været rart med en kommentar på det nye filter til antireflex.
  • thumb
    Letten
    15-01-2010 11:42
    @Jørgen: korrekt, men det er vel mere klart end et pleonasme med indbygget selvmodsigelse ;-)
  • thumb
    hestehave
    15-01-2010 00:34
    Hej alle, jeg har oprettet en tråd vedr. et muligt fælleskøb. http://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=73977&PID=745182 Mvh, Brian.
  • thumb
    scout-master
    11-01-2010 12:51
    Det var sgu' da også på tide, at Panasonic begynder at se lyst og producere lave led-lcd. Nå, men bedre sent end aldrig.
  • thumb
    Jørgen Larsen
    11-01-2010 10:12
    @Letten begge dine eksempler er pleonasmer, i stil med en "rund cirkel"
  • thumb
    jonaskp
    11-01-2010 00:24
    Er det en Full-HD model vi snakker om? For så er det da ret imponerende.
  • thumb
    Lars (Admin)
    11-01-2010 00:10
    @jonaskp - Det glemte jeg at nævne. Strømforbruget er reduceret væsentligt på de nye Panasonic plasma. Kan ikke huske om det var med 40% eller 60%, men deres 40" plasma kan komme ned under 100W nu.
  • thumb
    jonaskp
    10-01-2010 23:00
    Har I fundet frem til noget om strømforbruget på dem?
  • thumb
    Benny Ø
    10-01-2010 21:54
    Tykkelsen på skærmen er ikke så vigtig som muligheden for at få et TV uden blæsere. Et TV som er tykkere og dermed har bedre mulighed for at komme af med varmen, ved naturlig konvektion
  • thumb
    Lars
    10-01-2010 21:51
    amorbavian, Nej de vedholder deres forholdsvis anonyme design. Grunden til at jeg nævner sidste år er, at de indførte det mere afrundede design som IMO er noget kun anderledes end PX80. Og når nu deres skærme ikke har ændret sig det vilde de sidste år kan det vel heller ikke komme som nogen overraskelse, at de ser ud som de gør i år. Er der seriøst nogle der troede at de ville ligne Samsung skærme i år? Panasonic satser på billedkvalitet og fornuftigt prisniveau og det bliver de højst sandsynligt ved med. Det med at designet beskrives som skrækkeligt og afskyeligt bunder nok mere i skuffelse over manglende nyt "prangende" design end det gør i real observation.
Ny kommentar >>>

ANNONCER:

ANNONCE:

Se også:
Flere anmeldelser >>  

Nyhedsbreve tilmelding
Navn :
E-mail :
Vælg abonnement :
Fælleskøb & tilbud
Nyheder
Recordere.dk generelt
Mere >>

Flere artikler >>