CES 2010: Fra sidelinjen, en gadget AND
  
22. januar 2010 - Lars Ladingkær
Del på Facebook   

Tro ikke på alt hvad du læser fra CES, det kan være en AND, som med RCA Airnergy WiFi opladeren.

Strømmen af nyheder fra CES udstillingen er så omfattende, at veltilrettelagt snyd glider lige med igennem, og lander som nyhed hos flere medier.

Her drejer det sig om en verdensnyhed. RCA Airnergy er en lille dims, der kan lade mobiltelefoner op via strålerne fra WiFi netværk. Og så er den billig, blot $40 svarende til godt 200 kr.

Den kan kun blive en sællert verden over, hvis det altså ikke var fordi det er en fake. En viral video lagt på YouTube, som siden er spredt rundt via medier og blogs.

Herhjemme har den været bragt som nyhed i flere medier, som Berlingske Tidende, Alt Om Data, ComOn og Newz. Selv Ingeniøren skrev om det, men fik dog den vinkel på at det kunne være et falsum, fordi det bryder med enhver fysisk lov.

Videoen virker da også overbevisende. RCA er et gammelt amerikansk firmanavn som de fleste kender, det eksisterer blot ikke mere. De udstillede heller ikke på CES, men på videoen har de lagt forskellig baggrundsstøj på, så man får indtryk af at det er optaget ude på udstillingen.

Den burde nok have været bragt d. 1. april i stedet. Der er ingen som ved hvor den stammer fra, og hvad formålet med den er.

Men formålet er måske blot er at se, hvor langt sådan en AND (hoax) egentlig kan spredes på nettet. 

 

Del på Facebook
  
 ANNONCE:
 Seneste kommentarer
  • thumb
    DD
    22-01-2010 19:56
    Jeg er nu ret sikker på at min tandbørste ikke bruger strøm ;-)
  • thumb
    Christian M. Andersen
    22-01-2010 15:26
    trådløs strøm er gammel opfindelse, det er først nu man kan uden det voldsome effekttab. Din tandbørste bruger samme princip. Men at "indsamle" 2,4Ghz energi via WiFi, det er lige så langt ud som at påstå at Pia Kjærsgaard har sommerhus i Ghana.
  • thumb
    Hest
    22-01-2010 14:34
    Der var engang også nogen der mente, det var umuligt at lave trådløs strøm og alligevel findes det i dag..
  • thumb
    Christian M. Andersen
    22-01-2010 14:26
    Fed humor, komisk at folk er hopppet på den, men det er folk uden indsigt i elektronik og fysik :-) Mere af den slags tak!
  • thumb
    Hest
    22-01-2010 14:01
    Ville havde været en genial opfindelse :)
Ny kommentar >>>

ANNONCER:

ANNONCE:

Se også:
Flere anmeldelser >>  

Nyhedsbreve tilmelding
Navn :
E-mail :
Vælg abonnement :
Fælleskøb & tilbud
Nyheder
Recordere.dk generelt
Mere >>

Flere artikler >>