Panasonic: Plasma skal være synonym med 3D
  
22. juli 2010 - Lars Ladingkær
Del på Facebook   

 

3D skal sælges igennem teknologi, mener Panasonic, og peger på plasma som bedst til 3D.

En ny plasma-lcd krig kan være under opsejling, for Panasonic vil vinde markedsandele på bedste 3D teknologi. 

Panasonic fortalte om strategien onsdag, ved lanceringen af nye serier af 3D plasma til det japanske hjemmemarked. Ved den lejlighed fortalte de også, at alle Panasonic plasma fra 42" og opefter fremover vil blive 3D TV.

"Panasonic har taget endnu et skridt videre med 3D TV", udtalte Shiro Nishiguchi, director of the corporate management division for Panasonic digital AVC products, i følge Nikkei.

Og Panasonic tror på, at plasma er den bedste teknologi til 3D. Rasmus Larsen fra flatpanels.dk bakker det udsagn op:

"Panasonic VT20 forbliver vores 3D reference TV" skrev Rasmus Larsen forleden, efter en sammenlignende test i mellem 3D TV fra Samsung og LG. Begge sidstnævnte TV er baseret på LCD teknologi, men i følge ham teknisk set ikke på højde med Panasonics plasma til 3D.

I følge Nikkei går Panasonic går efter en markedsandel på 50% eller derover, blandt de japanske producenter, men de påpeger at det kan blive svært at nå det mål med den nuværende konkurrence situation.

Blandt de japanske producenter, som også tæller Sony og Sharp, har Panasonic lige nu en markedsandel på 35% indenfor 3D TV, viser de seneste tal fra analyse instituttet BCN Inc. Sharp begynder salget af deres 3D TV nu, og Toshiba og Mitsubishi snart følger efter.

Nogle af Panasonics nye plasma modeller til det japanske marked byder på indbygget blu-ray afspiller og recorder med 500 GB harddisk. Om noget lignende finder vej til til europa vides endnu ikke.

 

Kilde: Nikkei

Del på Facebook
  

Se også:
  • TEMA: 3D   (opdateres løbende)
    Dette tema er en oversigt over 3D artikler på recordere.dk
  • Artikel: Introduktion til 3D TV   (31. maj 2010)
    Hvorfor 3D TV? Hvorfor briller? Denne artikel går bag om det nye 3D TV, som alle producenter snakker om nu.
  • Agurketid: 3D eller "Drop D".   (15. juli 2010)
    Nu kaster recordere.dk endnu en agurk. Hvor bliver 3D egentlig af ?
 ANNONCE:
 Seneste kommentarer
  • thumb
    Guf
    26-07-2010 20:09
    Lars, fair nok. Jeg må indrømme at, jeg har set en del 3D TV, som ikke virkede for mig, det var i el-giganten og expert, men pludselig så jeg et i en forretning, der leverede varen. Men det var også meget stort. Jeg kan desværre ikke huske hvilket mærke det var. Så måske er der forskel alligevel.
  • thumb
    Lars (Admin)
    25-07-2010 23:33
    @Guf - Der er flere tekniske forskelle på visning af 3D, end på visning af "almindelig video" afhængig af hvad det vises på (LCD, plasma, projektor) og det giver synlige forskelle. Derudover kommer at kvaliteten af oplevelsen, også kan variere fra model til model. Men det sidste er ikke forskelligt fra de forskelle der opleves på TV i almindelighed.
  • thumb
    Guf
    25-07-2010 23:21
    Mon de også vil sørge for at der så kommer noget materiale der rent faktisk kan vises i 3D - næppe. Det må vi vente i lang tid på. Hvorfor skulle plasma i øvrigt være bedre til at vise 3D en LCD - enten kan tvet vel vise det eller også kan det ikke. Det er vel ikke format afhængig. Utroligt at plasma fanboys skal plapre op med det kævl om at plasma er bedst, hvergang de ser en chance for det her på forumet. Nå bare min mening.
  • thumb
    Anonym
    23-07-2010 16:41
    Hvad har DVD med sagen at gøre! Er 3D ligeså stor en fejltagelse som HD, BD og DVD?
  • thumb
    Blomst
    23-07-2010 14:52
    Ja Hans, ligeledes gav jeg det samme råd til early adopters af DVD-formatet. Sælg det mens der stadig er suckers klar til at købe skidtet! Sony, Samsung og Panasonic, ubetydelige spillere som de er i denne verden af HDTV, tager selvfølgelig fejl og vil se sig slået af alle de firmaer der ikke tør hoppe med på 3D vognen. Konkursbegæring.
  • thumb
    Anonym
    23-07-2010 13:47
    Uha, det er nok en dårlig idé, hvis det er et plasma. Så er det jo det bedste hit, ifølge artiklen
  • thumb
    Hans
    23-07-2010 12:30
    Blomst: skal jeg sælge mit 3D tv for at gøre sig glad ?
  • thumb
    Anonym
    23-07-2010 09:10
    Det kan måske give øget salg på plasmatv nu med den 3D-effekt
  • thumb
    TBC
    22-07-2010 20:18
    @xcardman: Som teknologi er det ikke bare bedst til 3D billeder, men til at lave ordentlige dynamiske tv billeder i det hele taget. Det eneste det ikke er bedre end LCD/LED til er reflektioner og at gøre sig i ikke-tv-egnede meget lyse rum. (TBC som ikke selv har noget plasma tv)
  • thumb
    xcardman
    22-07-2010 19:49
    Men plasma er nu en gang bedst til 3D det kommer man ikke uden om det er fakta om man så vil se 3D er en anden sag.
Ny kommentar >>>
 ANNONCE:
ANNONCE:
Støt os på Facebook

SENESTE OVERSKRIFTER

Flere nyheder >>
ANNONCE:
ANNONCE:

Nyhedsbreve tilmelding
Navn :
E-mail :
Vælg abonnement :
Fælleskøb & tilbud
Nyheder
Recordere.dk generelt
Mere >>