Forside * Featured

Homey lancerer enhedsgrupper til nemmere styring af smart home

-

Den hollandske virksomhed Athom introducerer i dag en ny funktion til Homey-platformen: Device Groups. Funktionen gør det muligt at samle flere lignende smart home-enheder i én gruppe og styre dem samlet.

Med Device Groups kan brugere gruppere enheder som lamper, stikkontakter og gardiner, så længe de befinder sig i samme zone – Homeys betegnelse for f.eks. et rum eller en etage. Gardiner skal have de samme funktioner, og stikkontakter skal være konfigureret som lys, for at kunne indgå i en gruppe.

Annonce:

 

Opsætning sker direkte i Homey-appen

En gruppe oprettes ved at gå ind i en enheds indstillinger, vælge “Opret gruppe”, tilføje de ønskede enheder og navngive gruppen. Herefter vises gruppen som én samlet enhed i Homey-grænsefladen og kan styres som enhver anden enhed.

Device Groups kræver Homey Pro v12.4.8 og Homey app v9.3.0. Funktionen er kompatibel med Homey Pro (Early 2023), Homey Pro mini og Homey Cloud. Brugere skal sikre, at både app og firmware er opdateret.

Athom, grundlagt i 2014, står bag Homey-platformen. Siden 2024 har Athom været ejet af LG Electronics.

Annonce:
Her på recordere.dk elsker vi en god dialog. Blot det holdes i en pæn tone, uden personhetz og indenfor emnet. Tak fordi du bidrager positivt. Kommentarer modereres.