Forside * Fokus

Ny QD-OLED-skærm fra AGON by AOC klar til både gaming og arbejde

- 0

AGON by AOC lancerer AGON PRO AG276UZD, en 26,5-tommer skærm med UHD-opløsning og 240 Hz opdateringshastighed.

Den anvender tredje generation QD-OLED-panel og har en responstid på 0,03 ms GtG. Skærmen leverer en pixeltæthed på 166 PPI.

Skærmen viser 1,07 milliarder farver med 10-bit panel og dækker 99,3 % af DCI-P3 og 96,5 % af Adobe RGB. Den maksimale HDR-lysstyrke er 1000 nits (3 % APL), og kontrastforholdet er næsten uendeligt, som det er typisk for OLED-teknologi.

Annonce:

 

Tilslutning og ekstra funktioner

AG276UZD er udstyret med HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 med UHBR 20-understøttelse, og USB-C med 65W strømforsyning. Den har desuden en USB 3.2-hub, to 5 W-højttalere samt PiP og PbP. Skærmen understøtter både G-SYNC og Adaptive-Sync.

Foden har højdejustering på 130 mm og understøtter vip, drej og pivot. OLED Care-funktioner er inkluderet, og skærmen leveres med 3 års garanti, der dækker burn-in ved korrekt brug.

Pris og tilgængelighed

AGON PRO AG276UZD forventes i handlen fra slutningen af maj 2025. Den vejledende pris er 7.999 kr.

Annonce:
Her på recordere.dk elsker vi en god dialog. Blot det holdes i en pæn tone, uden personhetz og indenfor emnet. Tak fordi du bidrager positivt. Kommentarer modereres.