
Apples seneste kvartalsregnskab viser en vækst på 10% sammenlignet med året får.
Apple har netop rapporteret en samlet omsætning på 94,0 mia. USD, hvilket svarer til en vækst på 10 % i forhold til året før, og en indtjening pr. aktie (EPS) på 1,57 USD, op 12 %.
iPhone-salget var en væsentlig driver bag resultaterne med en omsætning på 44,6 mia. USD, en vækst på 13 %.
Tjenesteområdet (Services) satte endnu en rekord med 27,4 mia. USD, 13 % vækst år-over-år.
Hovedpointer
Geografisk vækst: Apple oplevede vækst i alle regioner, inklusive Kina, hvor salget steg med cirka 4 %, hvilket vendte trenden i forhold til tidligere tilbagegang.
Kostpris- og produktionsovervejelser: En del af væksten tilskrives, at kunder tidligerelagde køb for at undgå kommende amerikanske toldsatser. Apple har også fremskyndet produktionen i Indien – nu samles 44 % af iPhones til USA i Indien, som en del af strategi mod toldtakster.
AI og teknologisk konkurrence: Apple investerer massivt i AI–udvikling (~8,8 mia. USD i R&D i kvartalet), men opfattes stadig som bagud i forhold til konkurrenter som Microsoft, Meta og Nvidia. Siri og Apples AI-platform Apple Intelligence kritiseres for begrænset funktionalitet og forsinket udrulning.
CEO Tim Cook og CFO Kevan Parekh fremhævede i kvartalserklæringen, at den aktive installerede base af Apple-enheder nåede alle tiders højde – i alle produktkategorier og markeder.








