Forside * Nyheder

Tesla og Samsung indgår chipaftale til 112 milliarder kroner

-
(ill. recordere.dk / Ai)

Tesla har underskrevet en aftale med Samsung Electronics om at levere chips for 16,5 milliarder dollar. Det oplyste Teslas direktør Elon Musk mandag på det sociale medie X.

Aftalen skal understøtte Samsungs kontraktproduktion, som ifølge analytikere har haft milliardstore tab. Ifølge Reuters forventes det, at fabrikken i Taylor, Texas, skal producere Teslas næste generation af AI6-chips.

“Samsung har accepteret, at Tesla hjælper med at maksimere produktionseffektiviteten. Jeg vil personligt gå produktionslinjen for at øge fremdriften,” skrev Musk. Han bemærkede, at fabrikken ligger tæt på hans bopæl.

Annonce:

Reuters: Tesla står bag chipaftalen

Samsung offentliggjorde først aftalen uden at navngive kunden, men tre kilder oplyste til Reuters, at det er Tesla, der står bag.

Nyheden fik Samsungs aktie til at stige med over 4 procent.

Aftalen kommer på et tidspunkt, hvor Samsung er under pres i konkurrencen om AI-chips. Firmaet taber terræn til konkurrenter som TSMC og SK Hynix, og analytikere peger på, at Samsung kæmper med at fastholde store kunder.

Aftalen kan også få politisk betydning. Sydkorea arbejder på at styrke partnerskaber med USA inden for chipproduktion og skibsbygning i forsøget på at undgå mulige amerikanske toldsatser på 25 procent.

Annonce:
Her på recordere.dk elsker vi en god dialog. Blot det holdes i en pæn tone, uden personhetz og indenfor emnet. Tak fordi du bidrager positivt. Kommentarer modereres.