
Den 1. oktober åbner DR en ny kanal på YouTube under navnet ‘Ultra Vildt’. Kanalen henvender sig til børn i alderen 9 til 14 år og fokuserer på naturvidenskab gennem eksperimenter og udfordringer i naturen.
Værten på ‘Ultra Vildt’ er 24-årige Emil Poulsen, som er kendt for sin interesse for natur og eventyr. Ifølge DR’s brugertests i 5.–8. klasse vækker han stor begejstring for sin formidling og sit mod.
Kanalen indeholder videoer med eksperimenter og naturudfordringer. Blandt de første titler er:
- Jeg synker i kviksand i Danmark
- Jeg overlever 24 timer på en øde ø
- 1000 bier vs. min arm
- Jeg dykker ned til gamle krigsskibe i iskoldt vand
Del af DR Ultra-universet
‘Ultra Vildt’ produceres af DR B&U og er en del af DR Ultra-brandet sammen med ‘Ultra Gaming’, ‘Ultra Nyt’ og ‘DR Ultra’. Indholdet udvikles i samarbejde med børn, som har været involveret i idéudvikling og valg af vært.
Kanalen udgør en del af DR’s strategi for at nå børn på deres foretrukne platforme. Indholdet distribueres via YouTube og DRTV og skal levere public service-indhold uden at forlade de digitale miljøer, børn i forvejen bruger.
DR åbner også for samarbejde med eksterne producenter. Et privat produktionsselskab er allerede i gang med at udvikle indhold til ‘Ultra Vildt’.








