Forside X-files Ikke kategoriseret

Årets Oscar nomineringer


 


Årets Oscar nomineringer er kommet.


Flest nomineringer er gået til “The Curious Case of Benjamin Button” som er nomineret til 13 Oscars. Som ventet er afdøde Heath Ledger nomineret til en Oscar for bedste mandlige birolle, for rollen som Jokeren i Batman “The Dark Night”.


Og så er der dansk deltagelse i år. I kategorien “Bedste kortfilm” er filmen “The Pig” nomineret (se side 4).


Selve uddelingen af priserne vil foregå d. 22. februar, og herhjemme kan showet følges live på TV 2 Film og forskudt aftenen efter på DR2.


Nomineringerne er: 


 














































































Bedste mandlige hovedrolle
Performance by an actor in a leading role
Richard Jenkins in “The Visitor” (Overture Films)
Frank Langella in “Frost/Nixon” (Universal)
Sean Penn in “Milk” (Focus Features)
Brad Pitt in “The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.)
Mickey Rourke in “The Wrestler” (Fox Searchlight)

 


 

Bedste mandlige birolle
Performance by an actor in a supporting role
Josh Brolin in “Milk” (Focus Features)
Robert Downey Jr. in “Tropic Thunder” (DreamWorks, Distributed by DreamWorks/Paramount)
Philip Seymour Hoffman in “Doubt” (Miramax)
Heath Ledger in “The Dark Knight” (Warner Bros.)
Michael Shannon in “Revolutionary Road” (DreamWorks, Distributed by Paramount Vantage)

 


 

Bedste kvindelige hovedrolle
Performance by an actress in a leading role
Anne Hathaway in “Rachel Getting Married” (Sony Pictures Classics)
Angelina Jolie in “Changeling” (Universal)
Melissa Leo in “Frozen River” (Sony Pictures Classics)
Meryl Streep in “Doubt” (Miramax)
Kate Winslet in “The Reader” (The Weinstein Company)

 


 

Bedste kvindelige birolle
Performance by an actress in a supporting role
Amy Adams in “Doubt” (Miramax)
Penélope Cruz in “Vicky Cristina Barcelona” (The Weinstein Company)
Viola Davis in “Doubt” (Miramax)
Taraji P. Henson in “The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.)
Marisa Tomei in “The Wrestler” (Fox Searchlight)


 


$$PAGE$$


 




























































































































Bedste animationsfilm
Best animated feature film of the year
“Bolt” (Walt Disney) Chris Williams and Byron Howard
“Kung Fu Panda” (DreamWorks Animation, Distributed by Paramount) John Stevenson and Mark Osborne
“WALL-E” (Walt Disney) Andrew Stanton

 


 

Bedste designer
Achievement in art direction
“Changeling” (Universal) Art Direction: James J. Murakami
Set Decoration: Gary Fettis
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) Art Direction: Donald Graham Burt
Set Decoration: Victor J. Zolfo
“The Dark Knight” (Warner Bros.) Art Direction: Nathan Crowley
Set Decoration: Peter Lando
“The Duchess” (Paramount Vantage, Pathé and BBC Films) Art Direction: Michael Carlin
Set Decoration: Rebecca Alleway
“Revolutionary Road” (DreamWorks, Distributed by Paramount Vantage) Art Direction: Kristi Zea
Set Decoration: Debra Schutt

 


 

Bedste fotograf
Achievement in cinematography
“Changeling” (Universal) Tom Stern
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) Claudio Miranda
“The Dark Knight” (Warner Bros.) Wally Pfister
“The Reader” (The Weinstein Company) Chris Menges and Roger Deakins
“Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) Anthony Dod Mantle

 


 

Bedste kostumer
Achievement in costume design
“Australia” (20th Century Fox) Catherine Martin
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) Jacqueline West
“The Duchess” (Paramount Vantage, Pathé and BBC Films) Michael O’Connor
“Milk” (Focus Features) Danny Glicker
“Revolutionary Road” (DreamWorks, Distributed by Paramount Vantage) Albert Wolsky

 


 

Bedste instruktør
Achievement in directing
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) David Fincher
“Frost/Nixon” (Universal) Ron Howard
“Milk” (Focus Features) Gus Van Sant
“The Reader” (The Weinstein Company) Stephen Daldry
“Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) Danny Boyle


 


$$PAGE$$


 



























































































































Bedste dokumentar film
Best documentary feature
“The Betrayal (Nerakhoon)” (Cinema Guild) Ellen Kuras and Thavisouk Phrasavath
A Pandinlao Films Production
“Encounters at the End of the World” (THINKFilm and Image Entertainment) Werner Herzog and Henry Kaiser
A Creative Differences Production
“The Garden” Scott Hamilton Kennedy
A Black Valley Films Production
“Man on Wire” (Magnolia Pictures) James Marsh and Simon Chinn
A Wall to Wall Production
“Trouble the Water” (Zeitgeist Films) Tia Lessin and Carl Deal
An Elsewhere Films Production

 


 

Bedste korte dokumentar film
Best documentary short subject
“The Conscience of Nhem En” Steven Okazaki
A Farallon Films Production
“The Final Inch” Irene Taylor Brodsky and Tom Grant
A Vermilion Films Production
“Smile Pinki” Megan Mylan
A Principe Production
“The Witness – From the Balcony of Room 306” Adam Pertofsky and Margaret Hyde
A Rock Paper Scissors Production

 


 

Bedste redigering
Achievement in film editing
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) Kirk Baxter and Angus Wall
“The Dark Knight” (Warner Bros.) Lee Smith
“Frost/Nixon” (Universal) Mike Hill and Dan Hanley
“Milk” (Focus Features) Elliot Graham
“Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) Chris Dickens

 


 

Bedste udenlandske film
Best foreign language film of the year
“The Baader Meinhof Complex” A Constantin Film Production – Germany
“The Class” (Sony Pictures Classics) A Haut et Court Production – France
“Departures” (Regent Releasing) A Departures Film Partners Production – Japan
“Revanche” (Janus Films) A Prisma Film/Fernseh Production – Austria
“Waltz with Bashir” (Sony Pictures Classics) A Bridgit Folman Film Gang Production – Israel

 


 

Bedste makeup
Achievement in makeup
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) Greg Cannom
“The Dark Knight” (Warner Bros.) John Caglione, Jr. and Conor O’Sullivan
“Hellboy II: The Golden Army” (Universal)


 


$$PAGE$$


 



















































































































































Bedste musik
Achievement in music written for motion pictures (Original score)
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) Alexandre Desplat
“Defiance” (Paramount Vantage) James Newton Howard
“Milk” (Focus Features) Danny Elfman
“Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) A.R. Rahman
“WALL-E” (Walt Disney) Thomas Newman

 


 

Bedste sang
Achievement in music written for motion pictures (Original song)
“Down to Earth” from “WALL-E” (Walt Disney) Music by Peter Gabriel and Thomas Newman
Lyric by Peter Gabriel
“Jai Ho” from “Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) Music by A.R. Rahman
Lyric by Gulzar
“O Saya” from “Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) Music and Lyric by A.R. Rahman and Maya Arulpragasam

 


 

Bedste film
Best motion picture of the year
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) Kathleen Kennedy, Frank Marshall and Ceán Chaffin, Producers
A Kennedy/Marshall Production
“Frost/Nixon” (Universal) Brian Grazer, Ron Howard and Eric Fellner, Producers
A Universal Pictures, Imagine Entertainment and Working Title Production
“Milk” (Focus Features) Dan Jinks and Bruce Cohen, Producers
A Groundswell and Jinks/Cohen Company Production
“The Reader” (The Weinstein Company) Nominees to be determined
A Mirage Enterprises and Neunte Babelsberg Film GmbH Production
“Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) Christian Colson, Producer
A Celador Films Production

 


 

Bedste animerede kortfilm
Best animated short film
“La Maison en Petits Cubes” Kunio Kato
A Robot Communications Production
“Lavatory – Lovestory” Konstantin Bronzit
A Melnitsa Animation Studio and CTB Film Company Production
“Oktapodi” (Talantis Films) Emud Mokhberi and Thierry Marchand
A Gobelins, L’école de l’image Production
“Presto” (Walt Disney) Doug Sweetland
A Pixar Animation Studios Production
“This Way Up” Alan Smith and Adam Foulkes
A Nexus Production

 


 

Bedste kortfilm
Best live action short film
“Auf der Strecke (On the Line)” (Hamburg Shortfilmagency) Reto Caffi
An Academy of Media Arts Cologne Production
“Manon on the Asphalt” (La Luna Productions) Elizabeth Marre and Olivier Pont
A La Luna Production
“New Boy” (Network Ireland Television) Steph Green and Tamara Anghie
A Zanzibar Films Production
“The Pig” Tivi Magnusson and Dorte Høgh
An M & M Production
“Spielzeugland (Toyland)” Jochen Alexander Freydank
A Mephisto Film Production


 


$$PAGE$$


 























































































































Bedste lydredigering
Achievement in sound editing
“The Dark Knight” (Warner Bros.) Richard King
“Iron Man” (Paramount and Marvel Entertainment) Frank Eulner and Christopher Boyes
“Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) Tom Sayers
“WALL-E” (Walt Disney) Ben Burtt and Matthew Wood
“Wanted” (Universal) Wylie Stateman

 


 

Bedste lydmix
Achievement in sound mixing
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Mark Weingarten
“The Dark Knight” (Warner Bros.) Lora Hirschberg, Gary Rizzo and Ed Novick
“Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) Ian Tapp, Richard Pryke and Resul Pookutty
“WALL-E” (Walt Disney) Tom Myers, Michael Semanick and Ben Burtt
“Wanted” (Universal) Chris Jenkins, Frank A. Montaño and Petr Forejt

 


 

Bedste visuelle effekter
Achievement in visual effects
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton and Craig Barron
“The Dark Knight” (Warner Bros.) Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber and Paul Franklin
“Iron Man” (Paramount and Marvel Entertainment) John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick and Shane Mahan

 


 

Bedste tilpassede manuskript
Adapted screenplay
“The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.) Screenplay by Eric Roth
Screen story by Eric Roth and Robin Swicord
“Doubt” (Miramax) Written by John Patrick Shanley
“Frost/Nixon” (Universal) Screenplay by Peter Morgan
“The Reader” (The Weinstein Company) Screenplay by David Hare
“Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight) Screenplay by Simon Beaufoy

 


 

Bedste original manuskript
Original screenplay
“Frozen River” (Sony Pictures Classics) Written by Courtney Hunt
“Happy-Go-Lucky” (Miramax) Written by Mike Leigh
“In Bruges” (Focus Features) Written by Martin McDonagh
“Milk” (Focus Features) Written by Dustin Lance Black
“WALL-E” (Walt Disney) Screenplay by Andrew Stanton, Jim Reardon
Original story by Andrew Stanton, Pete Docter


 


Kilde: Oscar

Annonce