Forside Nyheder

Oscar 2018: De nominerede

-
Foto: Shutterstock.com

Natten til mandag d. 5. marts uddeles årets Oscar-statuetter. Her er de nominerede.

Årets danske islæt til prisuddelingen er dokumentaren ‘De sidste mænd i Aleppo’ (Last Men in Aleppo). Den er instrueret af Feras Fayyad og er nomineret til en Oscar for bedste dokumentarfilm.

Derudover er den svenske film ‘The Square’ med danske Claes Bang i hovedrollen nomineret i kategorien bedste udenlandske film.

Annonce:

Den danske filmfotograf Dan Laustsen er nomineret til en Oscar for bedste fotografering til filmen ‘The Shape of Water’. En film der sammenlagt har 13 nomineringer.

Oscar-uddelingen sendes herhjemme på TV 2, og de nominerede er:

 

Best Picture

  • ‘Call Me by Your Name’
  • ‘Darkest Hour’
  • ‘Dunkirk’
  • ‘Get Out’
  • ‘Lady Bird’
  • ‘Phantom Thread’
  • ‘The Post’
  • ‘The Shape of Water’
  • ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

 

Lead Actor

  • Timothée Chalamet, ‘Call Me by Your Name’
  • Daniel Day-Lewis, ‘Phantom Thread’
  • Daniel Kaluuya, ‘Get Out’
  • Gary Oldman, ‘Darkest Hour’
  • Denzel Washington, ‘Roman J. Israel, Esq.’

 

Lead Actress

  • Sally Hawkins, ‘The Shape of Water’
  • Frances McDormand, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
  • Margot Robbie, ‘I, Tonya’
  • Saoirse Ronan, ‘Lady Bird’
  • Meryl Streep, ‘The Post’

 

Supporting Actor

  • Willem Dafoe, ‘The Florida Project’
  • Woody Harrelson, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
  • Richard Jenkins, ‘The Shape of Water’
  • Christopher Plummer, ‘All the Money in the World’
  • Sam Rockwell, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

 

Supporting Actress

  • Mary J. Blige, ‘Mudbound’
  • Allison Janney, ‘I, Tonya’
  • Lesley Manville, ‘Phantom Thread’
  • Laurie Metcalf, ‘Lady Bird’
  • Octavia Spencer, ‘The Shape of Water’

 

Director

  • ‘Dunkirk’, Christopher Nolan
  • ‘Get Out’, Jordan Peele
  • ‘Lady Bird’, Greta Gerwig
  • ‘Phantom Thread’, Paul Thomas Anderson
  • ‘The Shape of Water’, Guillermo del Toro

 

Animated Feature

  • ‘The Boss Baby’, Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
  • ‘The Breadwinner’, Nora Twomey, Anthony Leo
  • ‘Coco’, Lee Unkrich, Darla K. Anderson
  • ‘Ferdinand’, Carlos Saldanha
  • ‘Loving Vincent’, Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

 

Animated Short

  • ‘Dear Basketball’, Glen Keane, Kobe Bryant
  • ‘Garden Party’, Victor Caire, Gabriel Grapperon
  • ‘Lou’, Dave Mullins, Dana Murray
  • ‘Negative Space’, Max Porter, Ru Kuwahata
  • ‘Revolting Rhymes’, Jakob Schuh, Jan Lachauer

 

Adapted Screenplay

  • ‘Call Me by Your Name’, James Ivory
  • ‘The Disaster Artist’, Scott Neustadter & Michael H. Weber
  • ‘Logan’, Scott Frank & James Mangold and Michael Green
  • ‘Molly’s Game’, Aaron Sorkin
  • ‘Mudbound’, Virgil Williams and Dee Rees

 

Original Screenplay

  • ‘The Big Sick’, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
  • ‘Get Out’, Jordan Peele
  • ‘Lady Bird’, Greta Gerwig
  • ‘The Shape of Water’, Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
  • ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, Martin McDonagh

 

Cinematography

  • ‘Blade Runner 2049’, Roger Deakins
  • ‘Darkest Hour’, Bruno Delbonnel
  • ‘Dunkirk’, Hoyte van Hoytema
  • ‘Mudbound’, Rachel Morrison
  • ‘The Shape of Water’, Dan Laustsen

 

Best Documentary Feature

  • ‘Abacus: Small Enough to Jail’, Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
  • ‘Faces Places’, JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
  • ‘Icarus’, Bryan Fogel, Dan Cogan
  • ‘Last Men in Aleppo’, Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
  • ‘Strong Island’, Yance Ford, Joslyn Barnes

 

Best Documentary Short Subject

  • ‘Edith+Eddie’, Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
  • ‘Heaven is a Traffic Jam on the 405’, Frank Stiefel
  • ‘Heroin(e)’, Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
  • ‘Knife Skills’, Thomas Lennon
  • ‘Traffic Stop’, Kate Davis, David Heilbroner

 

Best Live Action Short Film

  • ‘DeKalb Elementary’, Reed Van Dyk
  • ‘The Eleven O’Clock’, Derin Seale, Josh Lawson
  • ‘My Nephew Emmett’, Kevin Wilson, Jr.
  • ‘The Silent Child’, Chris Overton, Rachel Shenton
  • ‘Watu Wote/All of Us’, Katja Benrath, Tobias Rosen

 

Best Foreign Language Film

  • ‘A Fantastic Woman’ (Chile)
  • ‘The Insult’ (Lebanon)
  • ‘Loveless’ (Russia)
  • ‘On Body and Soul (Hungary)
  • ‘The Square’ (Sweden)

 

Film Editing

  • ‘Baby Driver’, Jonathan Amos, Paul Machliss
  • ‘Dunkirk’, Lee Smith
  • ‘I, Tonya’, Tatiana S. Riegel
  • ‘The Shape of Water’, Sidney Wolinsky
  • ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, Jon Gregory

 

Sound Editing

  • ‘Baby Driver’, Julian Slater
  • ‘Blade Runner 2049’, Mark Mangini, Theo Green
  • ‘Dunkirk’, Alex Gibson, Richard King
  • ‘The Shape of Water’, Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
  • ‘Star Wars: The Last Jedi’, Ren Klyce, Matthew Wood

 

Sound Mixing

  • ‘Baby Driver’, Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
  • ‘Blade Runner 2049’, Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
  • ‘Dunkirk’, Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
  • ‘The Shape of Water’, Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
  • ‘Star Wars: The Last Jedi’, Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

 

Production Design

  • ‘Beauty and the Beast’, Sarah Greenwood; Katie Spencer
  • ‘Blade Runner 2049’, Dennis Gassner, Alessandra Querzola
  • ‘Darkest Hour’, Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • ‘Dunkirk’, Nathan Crowley, Gary Fettis
  • ‘The Shape of Water’, Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

 

Original Score

  • ‘Dunkirk’, Hans Zimmer
  • ‘Phantom Thread’, Jonny Greenwood
  • ‘The Shape of Water’, Alexandre Desplat
  • ‘Star Wars: The Last Jedi’, John Williams
  • ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, Carter Burwell

 

Original Song

  • ‘Mighty River’ from ‘Mudbound’, Mary J. Blige
  • ‘Mystery of Love’ from ‘Call Me by Your Name’, Sufjan Stevens
  • ‘Remember Me’ from ‘Coco’, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
  • ‘Stand Up for Something’ from ‘Marshall’, Diane Warren, Common
  • ‘This Is Me’ from ‘The Greatest Showman’, Benj Pasek, Justin Paul

 

Makeup and Hair

  • ‘Darkest Hour’, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
  • ‘Victoria and Abdul’, Daniel Phillips and Lou Sheppard
  • ‘Wonder’, Arjen Tuiten

 

Costume Design

  • ‘Beauty and the Beast’, Jacqueline Durran
  • ‘Darkest Hour’, Jacqueline Durran
  • ‘Phantom Thread’, Mark Bridges
  • ‘The Shape of Water’, Luis Sequeira
  • ‘Victoria and Abdul’, Consolata Boyle

 

Visual Effects

  • ‘Blade Runner 2049’, John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
  • ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
  • ‘Kong: Skull Island’, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
  • ‘Star Wars: The Last Jedi’, Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
  • ‘War for the Planet of the Apes’, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

Tid og sted

  • Søndag kl. 23:20 – De nominerede er
  • Mandag kl. 00:30 – Den røde løber
  • Mandag kl. 02:00 – Oscar-uddelingen direkte

Programmerne sendes på TV 2

 

Annonce:
Forrige artikelReklamen blev til virkelighed: Alexa mistede stemmen i dag
Næste artikelBedre streaming-kvalitet på YouSee-boksene
Her på recordere.dk elsker vi en god dialog. Blot det holdes i en pæn tone, uden personhetz og indenfor emnet. Tak fordi du bidrager positivt. Kommentarer modereres.