Forside * Nyheder

OLED sender LG Display i plus

-
Foto: recordere.dk

LG Display vender tilbage til overskud i fjerde kvartal 2024

LG Display har vendt udviklingen og opnået et driftsoverskud i fjerde kvartal 2024, primært drevet af en stærk stigning i salget af paneler med organiske lysdioder (OLED).

Virksomheden offentliggjorde onsdag et driftsoverskud på 83,1 milliarder won (ca. 415 mio. danske kroner) og en omsætning på 7,83 billioner won (39 mia. danske kroner). Det skriver Korea Times.

Annonce:

Driftsoverskuddet repræsenterer en stigning i forhold til de 80,6 milliarder won i tredje kvartal, mens omsætningen steg med 6 procent år-til-år og hele 15 procent sammenlignet med foregående kvartal. På årsbasis udgjorde virksomhedens samlede salg i 2024 26,62 billioner won, en stigning på 25 procent i forhold til 2023.

LG Display havde dog stadig et samlet driftsunderskud på 506,6 milliarder won (2,5 mia. danske kroner) for hele 2024, hvilket dog er en markant forbedring i forhold til det store underskud på 2,51 billioner won i 2023.

Stigning i OLED-salg og rekordhøje markedsandele

Virksomhedens bedring skyldes især en markant stigning i forsendelser af OLED-skærme til smartphones. OLED-produkter udgjorde i fjerde kvartal 60 procent af det samlede salgsmix, en rekordhøj andel. Lanceringen af Apples iPhone 16 i tredje kvartal var en væsentlig bidragyder til dette resultat.

På trods af denne positive udvikling forudser analytikere, at LG Display sandsynligvis vil opleve et driftstab på 204,5 milliarder won i første kvartal 2025 på grund af sæsonmæssige udsving og ændringer i efterspørgslen.

 

Annonce:
Her på recordere.dk elsker vi en god dialog. Blot det holdes i en pæn tone, uden personhetz og indenfor emnet. Tak fordi du bidrager positivt. Kommentarer modereres.